Община Родопи оповести своето разпределение на капиталовите разходи за 2025 година, като средствата са насочени към 19 села в региона. Основният акцент пада върху Марково и Първенец, които са най-големите бенефициенти на бюджета, но и останалите населени места също получават подкрепа, макар и в различна степен. Тази статия разглежда подробности за инвестициите, съпоставя разходите спрямо населението и анализира тяхното въздействие върху развитието на общината.
С общ бюджет от 14 441 430 лв., капиталовите разходи на община Родопи за 2025 г. отразяват ясни приоритети за развитие на инфраструктурата, подобряване на обществени услуги и повишаване на качеството на живот. Най-голямото парче от този бюджет отива за Марково (19,35%) и Първенец (12,92%), докато по-малките села, като Лилково и Оризари, получават минимални средства.
Марково, със своето население от около 4110 души, получава най-големия дял от бюджета – 2 791 867 лв., или около 680 лв. на жител. Тези средства ще бъдат вложени в основни инфраструктурни проекти, включително рехабилитация на пътища, обновяване на водоснабдителната мрежа и създаване на нови обществени пространства.
Селото е ключова точка за развитието на общината, като увеличаващото се население го превръща в център за инвестиции и модернизация. Очаква се тези проекти да укрепят неговата позиция като предпочитано място за живеене.
Село Първенец, с население от приблизително 4259 души, получава 1 863 973 лв., или 438 лв. на жител. Основните инвестиции ще се фокусират върху модернизация на пътната мрежа, подобряване на училищната база и създаване на нови обществени зелени площи.
Първенец е второто по големина село в общината и играе важна роля за икономическата и социалната активност в региона. Планираните проекти целят да направят селото още по-привлекателно за местни и нови жители.
Разпределението на капиталовите разходи за останалите 17 села подчертава значителни различия в инвестициите спрямо броя на жителите. Нека разгледаме всяко село и неговата част от бюджета.
Село Брани Поле е трето по размер на инвестиции с 1 839 009 лв. (12,75% от бюджета). При население от около 3666 души, това прави 501 лв. на човек. Тези средства ще бъдат насочени към изграждане на нови пътища и подобряване на обществените услуги.
Цалапица получава 9,32% от бюджета, или 1 344 926 лв. Населението от 4097 души ще види приблизително 328 лв. на жител, насочени към инфраструктурни подобрения и проекти за устойчивост.
Село Ягодово получава 1 142 105 лв. (7,92%), което прави 304 лв. на човек. Основните проекти включват модернизация на комуналните услуги и създаване на нови зелени площи.
Храбрино и Дедово се открояват със значителни суми на глава от населението – съответно 1176 лв. и 2194 лв. Храбрино ще получи 940 119 лв. за инфраструктурни проекти, докато Дедово, с едва 98 жители, ще насочи своите 215 000 лв. към проекти за устойчивост и туризъм.
Данните показват ясно предпочитание към по-големите и развиващи се села, като Марково и Първенец, които получават най-голям дял от бюджета. Малките населени места, макар и да получават минимални средства, остават на периферията на общинските приоритети.
Капиталовите разходи за 2025 година не само адресират нуждите на най-големите села, но също така отразяват визията на общината за устойчиво развитие. Инвестициите в инфраструктура, обществени услуги и зелени пространства ще подобрят качеството на живот, привличайки нови жители и инвеститори.
Бюджетът за 2025 година разкрива ясен фокус върху селата Марково и Първенец, които получават значителна подкрепа за своето развитие. Въпреки това, по-малките населени места като Оризари и Лилково остават на заден план. Този дисбаланс подчертава необходимостта от по-равноправно разпределение на средствата в бъдеще.
Какъв е общият капиталов бюджет за 2025 година?
Колко получават Марково и Първенец?
Кои села получават най-високи инвестиции на глава?
Какви са основните инвестиции за Марково?
Защо малките села получават толкова малко средства?